Listen

The SDGC Hall of Fame

Our Champions & International Team Winners

Team Europe 2019

Team Europe 2019

Individual Merit Winners

From 201 games, the top 25 are:

Member     Total
       
Milne D     22
Gales J      14
Drysdale R     13
Crombie T     11
White J     10
CunninghamS     9
Latto G     8
Robertson A     8
Pennycott J     7
Thomson J     7
Brock C     6
Cairns W     6
Cuningham P     6
Inness R     6
Bramwell S     4
Irvine J     4
Osborne P     4
Ross I     4
Storrie A     4
Webb M     4
Gardiner A     3
Hansen M-G     3
Harper D     3
McNulty G     3
Berry A      2

The Silver Phoenix Cup

The Silver Phoenix Cup

Sidey Scottish Open Winners

Sidey Scottish Open Winners

Strathmore Golf Centre

Strathmore Golf Centre

Strathmore Golf Centre

Strathmore Golf Centre

The SDGC HUB Flag Fluttering

The SDGC HUB Flag Fluttering

Images from around Scotland

Images from around Scotland

The Sidey Scottish Open Golf Championship

 

2019 Dalmahoy Golf & Country Club in Edinburgh, Martin Webb (Scotland) Nett

Paul Ellison (Scotland) Gross, Gordon Latto (Scotland) Stableford

 

2017 Fairmont Hotel at St Andrews Fife, Mike Jones (Wales)Nett

Jonathan Penfold (England) Gross, Shaun Beazley (Scotland) Stableford

 

2016 Greens Hotel Kinross in Perthshire, Dave Standing (England)Nett

Andy Gardiner (England) Gross, Mike Jones (Wales) Stableford

 

2014 Murrayshall Hotel in Perthshire, Paul Cunningham (England) Nett

James Hourigan (Ireland) Gross, Billy Cairns (Scotland) Stableford

 

2012 Greens Hotel Kinross in Perthshire, Adrian Canny (Ireland) Net

Kevin Harmison (England) Gross, Steven Cunningham (Scotland) Stableford

 

2010 Scotscraig Golf Course Tayport in Fife, Colin Brock (Scotland) Nett

Kevin Harmison (England) Gross, Steven Bramwell (Scotland) Stableford

 

2008 St Michaels Golf Course Leuchars in Fife, Jim Gales MBE (Scotland) Nett

Mick Horsley (England) Gross, Robert Singh (South Africa) Stableford

 

 


The  Scottish Order of Merit Champions      

  
2019 Gordon Latto of Cupar in Fife

 

2018 Iain Ross of Kirriemuir in Perthshire

 

2017 Robert Inness of Dumfries

 

2016 Jim Thomson of Millport Isle of Cumbrae

 

2015 Derek Milne of Upper Largo Fife

 

2014 Trevor Crombie of Kirkcaldy in Fife

 

2013 Trevor Crombie of Kirkcaldy in Fife

 

2012 Bob Drysdale of Tayport in Fife

 

2011 Colin Brock of Glenrothes in Fife

 

2010 Derek Milne of Upper Largo Fife

 

2009 Jim Gales MBE of Springfield in Fife

   

 

 

 


The Phoenix Cup Team Internationals

 

The twenty fifth will be held in Perthshire, Scotland, Europe v USA, . . . . . .

 

The twenty fourth was held in The Borders, Scotland, Scotland v Europe, Scotland won

 

The twenty third was held in Florida, USA, USA v Europe, Europe won

 

The twenty second was held in Yorkshire, England, England v Scotland, Scotland won

 

The twenty first was held in Perthshire, Scotland, Scotland v England, Scotland won

 

The Twentieth was held in The Borders, Scotland, Scotland v England, England won

 

the nineteenth was held in Lanarkshire, Scotland, 4-Nations, Scotland won.

 

the eighteenth was held in Perthshire, Scotland, Scotland v England, England won

 

The seventeenth was held in Malaga, Spain, Multi Team, Scotland won

 

the sixteenth was held in The Borders, Scotland, Scotland v England, England won

 

the fifteenth was held in The Borders, Scotland, Scotland v England, England won

 

The fourteenth was held in London, England, England v Scotland, Scotland won

 

The thirteenth was held in Nevada, USA, USA v Europe, USA won

 

The twelth was held in Malaga, Spain, Multi Team, Scotland won

 

The eleventh was held in Perthshire, Scotland, Scotland v England, England won

 

The tenth was held in Lanarkshire, Scotland, 4-Nations, England won

 

The ninth was held in Malaga, Spain, Multi Team, Scotland won

 

The eighth was held in Toronto, Canada, Canada v USA Canada won

 

The seventh was held in Derbyshire, England, England v Scotland, Scotland won

 

The sixth was held in Lanarkshire, Scotland, 4-Nations, England won

 

The fifth was held in Northumberland, England, England v Scotland,  England won

 

The fourth was held in Malaga, Spain, 4-Nations, Europe won

 

The third was held in Wales, 4-Nations, England won

 

The second was held in Ohio, USA, USA v Canada, USA won

 

The inaugural Phoenix Cup

was held in Toronto, Canada, Canada v Rest of the World, Rest of the World won

 


The SDGC National Champions

 

2019  at Craigentinny Golf Club in Edinburgh, Ian White of Airdrie

Runner up was Jim Hamill of Dumbarton, third was Martin Webb of Carluke

 

2018 at Baberton & Silverknowes GC in Edinburgh, Adam Storrie of Fauldhouse

Runner up was Malcolm Gerdes-Hansen of Leven, third was Thomas Kerr Scott of Busby

 

2017 at Duddingston & Dalmahoy  Golf Clubs in Edinburgh, Alan Robertson, from Stirling

Runner up was John Irvine of Blyth, third was Alan Douglas of North Berwick

 

2016 at Duddingston & Dalmahoy Golf Clubs in Edinburgh, Scott Anderson, from Aberdeen

Runner up was Jim Gales MBE of Springfield, third was Alan Robertson of Stirling

 

2015 at Silverknowes & Swanston Golf Clubs in Edinburgh, Alan Robertson, from Stirling

Runner up was Billy Cairns of Kilmarnock, third was John Pennycott from the Isle of Arran

 

2014 at Silverknowes & Elmwood Golf Clubs Edinburgh & Fife, Trevor Crombie, from Kirkcaldy

Runner up was Billly Cairns of Kilmarnock, third was Peter Osborne of Carnforth

 

2013 at Carricknowe & Elmwood Golf Clubs Edinburgh & Fife, Christopher Corbett, from Dumfries

Runner up was Andy McDonald of Lancashire, third was Peter Osborne of Carnforth

 

2012 at Westerwood Golf Club in Lanarkshire, Colin Brock, from Glenrothes

Runner up was Ian White of Lanark, third was Derek Milne of Upper Largo

 

2011 at Dullatur Golf Club in Lanarkshire, Colin Brock, from Glenrothes

Runner up was Alastair Berry of Ayrshire, third was Ian White of Lanark

 

2010 at Machrihanish Golf Club in Argyll & Bute, Derek Milne, from Upper Largo

Runner up was Alastair Berry of Ayrshire, third was Fraser Paterson of Edinburgh

 

2009 at Scotscraig Golf Club, Jim Gales MBE, from Springfield

Runner up was Bob Drysdale of Tayport, third was Steve Bramwell of Johnstone

 


. Scottish Disability Golf & Curling (SC 041000) does not use cookies or other tools on this website to store personal information without your consent